نشست ویدیو کنفرانس مدیران کل دفاتر شهری و شوراهای استانداری ها تشکیل شد

نشست ویدیو کنفرانس مدیران کل دفاتر شهری و شوراهای استانداری ها تشکیل شد

سومین نشست ملی مدیران کل دفاتر شهری و شوراهای استانداری های کشور در سال جاری، ششم مردادماه با موضوعات اعتبارات ماده ۵۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) در جهت کمک به اجرای پروژه ها و خرید ماشین الات خدماتی و عمرانی شهرداری های کمتر از ۵۰ هزار نفر جمعیت و دهیاری ها در سال ۹۹ و پروژه های مشارکتی با بنیاد علوی بصورت ویدیوکنفرانس به ریاست دکتر رجب صلاحی معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، در این نشست دستورالعمل نحوه هزینه کرد اعتبارات ماده 58 از سوی علی اکبر اسدی مدیرکل دفتر برنامه و بودجه و رضا مهدیزاده مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان تشریح و بر رعایت کامل این دستورالعمل و الزامات آن و نحوه تکمیل کاربرگهای ابلاغی مرتبط با پروژه ها و تایید پروژه های پیشنهادی شهرداری ها از سوی استانداریها، که مطابق دستورالعمل باید نیمه تمام باشد، و همچنین توجه به الزامات پروژه های مشارکتی از سوی دفاتر شهری استانداریها تاکید شد.
 
همچنین وحید خاوئی مدیرعامل شرکت اسکان ایران بنیاد علوی نیز گزارشی از اقدامات این شرکت بیان نمود و گفت: در 27 منطقه محروم کشور، که در مقیاس شهرستان هستند، در حال اجرای طرحهای آبادانی و پیشرفت به منظور محرومیت زدایی و توانمندسازی ساکنان این مناطق از جمله در زمینه ایجاد اشتغال هستیم و تاکنون حدود 510 میلیارد تومان شامل حدود 450 میلیارد تومان برای اجرای پروژه های زیرساختی و حدود60 میلیارد تومان برای پروژه های مرتبط با اشتغال هزینه شده است.
 
وی همچنین از آمادگی شرکت اسکان بنیاد علوی برای همکاری با شهرداری ها در زمینه اجرای پروژه های مشارکتی در شهرها از جمله در حوزه های خدمات شهری، حمل و نقل شهری، مبلمان شهری و ... خبر داد و در عین حال بر رعایت الزامات اجرای این نوع پروژه ها از سوی شهرداری تاکید نمود.
 
همچنین اسماعیل زیارتی دبیر ستاد راهبری اسناد توسعه ۳۱ شهرستان کمتر برخوردار در حوزه معاونت عمرانی وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ضمن ارایه گزارشی در خصوص آخرین برنامه ها و اقدامات صورت گرفته در این موضوع بر پیگیری موضوعات مرتبط با توجه به قرارگرفتن 61 شهرداری در این موضوع  از سوی دفاتر امور شهری و شوراهای استانداریها تاکید نمود و گفت: دستورالعمل نحوه هزینه کرد اعتبارات آموزشی بصورت ملی و منطقه ای بزودی ابلاغ می شود که می توان از آن برای توانمندسازی این شهرداری ها استفاده نمود.
 
در بخش دیگری از این جلسه سیدحبیب راضی مدیرکل دفتر محیط زیست و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به اینکه رعایت ضوابط مقرر در دستورالعمل ساماندهی سگ‌های بدون صاحب توسط شهرداریها لازم الاجراست، از دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری ها خواست تا بر اجرای صحیح مفاد این دستورالعمل نظارت دقیقی به عمل آوردند و در صورت تخطی از ضوابط دستورالعمل‌ با خاطیان برخورد قانونی ‌صورت گیرد و در ادامه از امضای تفاهم نامه همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه واکسیناسیون هپاتیت بی به کارکنان حوزه خدمات شهری شهرداریها در روزهای آتی خبر داد.
 
وی همچنین از دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری های ساحلی شمالی و جنوبی کشور خواست تا نظارت های لازم را بر شهرداری های ذیربط در خصوص جذب اعتبارات مربوط به پروژه های مدیریت پسماند استان های ساحلی با توجه به اهمیت حفظ محیط ریست این مناطق و تهیه طرح های لازم در این موضوع به عمل آورند.
 
در ادامه مرضیه حصاری مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری‌ در خصوص کاهش سهمیه سوخت وانت بارها گفت: ما به تفاوت ریالی کاهش سهمیه سوخت در کارت رانندگان شارژ می شود و مطابق مصوبات کارگروه سوخت مقرر شد کاهش سهمیه در حوزه بار نداشته باشیم و اختصاص سوخت براساس پیمایش احتمالا از ماه بعد اعمال می شود.
 
وی با بیان اینکه دستورالعمل امسال سرویس مدارس بزودی به استانها ابلاغ می شود، گفت: در بحث تاکسی های اینترنتی هم باید مطابق ابلاغیه های وزارت کشور شهرداری ها با شرکتهای این حوزه اعم از اسنپ و تپسی و ...  قرارداد منعقد کنند. در خصوص تبصره 18 هم که جزییات آن به استانداری ها ابلاغ شد مقرر شد 25 شهر برای عقد قرارداد به سازمان برنامه وبودجه معرفی شوند و برای اینکه تخصیص صورت بگیرد باید این قرارداد بسته شود، بنابراین انتظار می رود استانداری ها نظارت لازم را در این موضوع به عمل آورند.
 
در بخش دیگری از این جلسه حمیدرضا موفق مدیرکل حراست و پدافند غیر عامل سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک بین سازمان شهرداریها و دهیاریها با سازمان اسناد وکتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به منظور همکاری درتبادل و اشتراک منابع اطلاعاتی بین این دو سازمان؛ ساماندهی اصولی اسناد شهرداری‌ها که بخش هایی از آن  منابع مهم و ارزشمندی برای بازخوانی و نقد روند نوسازی در دوران معاصر است را با اهمیت ذکر کرد و گفت: کلیه شهرداری ها می بایست در چارچوب تفاهم نامه فوق و همچنین قانون و مقررات اسناد ملی ایران، اسنادی را که اقدام اداری آن پایان‌یافته و مختومه می‌باشد را به سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور اعلام نمایند تا هماهنگی‌های بعدی جهت ارزشیابی، انتقال و یا امحاء اوراق توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صورت پذیرد و این اسناد شامل کلیه اوراق، مراسلات، دفاتر، پرونده ها، عکس ها، نقشه ها، کلیشه ها، نمودارها، فیلم ها، میکروفیلم ها، لوح فشرده، نوارهای ضبط‌صوت و... می‌باشد.
 
در انتهای این جلسه، دکتر رجب صلاحی بر رعایت کامل مفاد دستورالعمل ماده 58 و ارسال به موقع اطلاعات پروژه ها و کاربرگهای تکمیل شده  به سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور تاکید نمود و گفت:  مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته آندسته از استانهایی که تاکنون اطلاعات شهرستانهای محروم را برای استفاده از ظرفیتهای بنیاد علوی معرفی نکرده اند، می توانند مراتب را از طریق استانداری به آن بنیاد معرفی و سازمان را از اقدامات صورت گرفته مطلع نمایند.
 
رجب صلاحی همچنین بر تشکیل منظم نشست های فصلی مناطق 5 گانه مدیران کل دفاتر امور شهری و شورای بصورت مجازی برای ارزیابی موضوعات و مسایل و مشکلات و ارایه جمع بندی آنها به سازمان تاکید نمود.

 

نظرات 0


آخرین مطالب
روزنامه ها